Нов Напредокот во генетско потекло на шизофренија

објавен денеска во истражувањето “геном биологија”, финансиран од страна на Медицинскиот истражувачки совет, проучување на информациски генетските секвенци и индикатори шизофренија ген регулатива и соодветните контрола заедно. Шизофренијата е cigarettes store абнормални наследи невропсихијатриски системи, лудило напади и функцијата на мозокот се карактеризира со промени. Иако претходните студии успешно ги идентификуваа ген мутација поврзани со […]

Мисија на НАСА на Марс ракета 2020 давателот лансирање услуги избрани

лансирање на Марс во 2020 година се очекува да чини околу 243 милиони $, вклучувајќи: такси лансирање услуги, детектори и обработка на такси детектор енергија, ракување со обвиненија планетарна заштита, надоместоци за лансирање интеграција, како и податоци за следење и поддршка телеметрија такси. Според странските медиуми извештаи, НАСА одлучи заеднички да лансира нов оператор компанијата […]

Мисија на Марс во или во близина обука база изградена космодром Исток

Сателитски вести директор на московскиот Институт за истражување на истражувач на руската медицински биотехнологија, Вадим & middot; античките октомври на & ldquo; сателитска & ldquo; новинската агенција објави дека тренинг база на Истокот космодром во близина или во изградба со капсула со земјата терен за обука за изолација идното однесување научни експерименти планира експедиција на […]

Научниците случајно открив TNOs , кога бараат за првите девет планети

Како што е прикажано, тоа е уметникот прикажан во деветтата планета во Сончевиот систем, неодамна, научниците во потрага по деветтата планета кога, случајно се откриени 10 TNOs. Според Наука вести веб-сајт објави дека неодамна, астрономите пребарување на Сончевиот систем & ldquo; деветтата планета & ldquo; во процесот, случајно открив неоткриени пред 10 TNOs. врз основа […]

На крајот на 2019 Русија има намера да лансира нова сонда на Месечината јужниот пол

Генералниот менаџер на руската Месечината програма Сергеј & middot; 列梅舍夫斯基 во “рускиот весник” интервју дека Месечината & ldquo; Луна Глобално & quot; на првата сонда на Месечината ќе се исклучи во средината на 2019 година. & ldquo; Ние сме многу јасен, ние мора да ја заврши задачата во рамките на утврдени време. & Quot;, рече […]

Астрономите откриле дека Сонцето како ѕвезди да се ослободи мистериозен радио сигнал

астрономите се најде од сонце како ѕвездите & mdash; & mdash; HD мистериозен радио сигнали 164 595, и ѕвездата е околу 95 светлосни години од Земјата. Сликата е ѕвезден систем, уметникот прикажан. Според британски Daily Mail објави дека, во моментов, последниот на астрономите да ги открие насока на ѕвезда слична на Сонцето започнаа радио сигнал. […]

Јапонија, Јужна птица остров во близина на морското дно манган нодули рудникот се наоѓаат на голема површина

Јапонија Слика новинска агенција Ксинхуа Јужна BIRD ISLAND податоци, Токио, 29 август – јапонските истражувачи објавија откривањето на манган нодули голем рудник во Јапонија, Јужна Остров птица во близина на најисточниот длабоко морското дно, опсегот дистрибуција на најмалку 44.000 квадратни километри, повеќе од Кјушу област е исто така голем. Ова е првото откритие во Јапонија, […]

Научниците развиваат инсулин пилула

многу дијабетичари немаат капацитет инсулин секреторни, треба дневни инјекции на инсулин, но, исто така, долготрајна администрација на инсулин кај пациентот многу главоболки. Но, оваа ситуација наскоро може да се промени да се случи. Според Универзитетот во Нијагарините (Нијагарините универзитет) Истражувачите велат дека тие успешно го разви на инсулин пилула. Таквите апчиња може да му одолее […]

Обединетите Стартување на Алијансата ја лансираше програмата ” простор камион “

Обединетите Стартување на Алијансата е развој на новата генерација на ракета & ldquo; Вулкан & ldquo;. новинска агенција Ксинхуа, Вашингтон, 29 август – деловен простор во некои последниве тест за обновување на ракета првата фаза, а од страна на американскиот Боинг и Локхид – Мартин Заеднички Обединетите Стартување на Алијансата, исто така, предложи формирање на […]

Научниците најголемиот светски телескоп за обработка на податоци суперкомпјутер

ска е веројатно најголемиот истражување во светот, двоглед ниска фреквенција дел од вкупно 250 000 антена усогласување во просторот, секој ска телескоп податоци во секунда произведена од страна на хард дискот капацитет доволно да го окупира лаптоп. Според странските медиуми, неодамна, научниците се кандидира за обработка на софтвер прототип километри радио Array (СКА) податоци телескоп […]