Аспирин и статини може да се спречи срцев удар

сериозен срцев удар аспирин и Статините се лекови кои се користат за да се спречи срцев удар, една неодамнешна студија во “PLOS ONE” списание покажале дека лекот аспирин за да се спречи срцев удар и статини може да го намали степен. студија првиот автор д-р Ли Мин Универзитетот во Пекинг Компјутери и наука центар, рече: […]

Лас доведува до уништување на мозочните клетки

пионерска студија од Универзитетот во Шефилд го отвори шоуто, обично во човечкиот мозок да игра улога во поддршката на класа на моторните неврони на неврони, а во некои случаи ќе стане & ld cigarettes store кво, нечесните & ldquo;, пак оштетување на централниот нервен систем, што резултира со луѓето кои страдаат од амиотрофична латерална склероза. […]

Наука: По вештачки васкуларна графт може да продолжи да расте

ваков нова студија покажува дека васкуларна протеза лабораториски произведена по имплантација јагне може да продолжи да расте. Ако ова откритие се потврдува и во луѓето, овие нови васкуларна графт ќе се избегнат некои од децата со вродени срцеви заболувања повеќе операции. за хемиски инженери, најголем предизвик cigarettes Shop е да се учат на новиот домаќин […]

Хормонални контрацептиви може да го зголеми ризикот од депресија

ко-автор на студијата, д-р Oevind Lidegaard Универзитетот во Копенхаген и неговите колеги во списанието JAMA “Психијатрија”, објави на своите наоди. според американските центри за контрола на болести и превенција (CDC) на најновите податоци покажуваат дека во САД, повеќе од 61 проценти од жените на раѓање возраст користење некоја форма на контрацепција. орални контрацептиви & mdash; […]

Придобивките од доењето

според една нова студија објавена во списанието “мајки и деца Исхрана” препорачува една цела година на доењето и ексклузивно доење во период од шест месеци штити мајката и бебето од предвремена смрт и сериозни болести, за САД да спаси повеќе од здравствена заштита чини $ 4.3 милијарди долари и други трошоци поврзани. автор д-р Stuebe […]

Климатските промени или да предизвика истребување на различни житни култури

Извор: Getty студија неодамна објави во “биологија Писма” покажуваат дека глобалното затоплување наскоро ќе се закануваат вклучувајќи пченица, ориз и други големи храна, вклучувајќи ги и треви. Во моментов, пченица и ориз за исхрана на луѓето што се предвидени половина од вкупните калории. Изгледите за 2070 неодамнешна студија покажа дека брзината на климатските промени од […]

Чешел медуза посетуваме закануваат италијанската крајбрежна риба

алчен брадавица чешел медуза уништил рибари регионот на Црното Море, а со тоа станаа познати. Денес, тие се Јадранското крајбрежните области на северниот дел на развој и раст. овие егзотични животни стигнат до Јадранското Море, за прв пат е забележан во 2005 година. Сепак, оваа година, луѓето во северното крајбрежје на Хрватска, Словенија и Италија, […]

Спејс Икс како некој да одиме на Марс?

SpaceX е & ldquo; Марс транспортен систем & ldquo; лансиран од страна на супер-тешка ракета BFR (неформалниот името голем ебат ракета), патнички брод МЦТ верзија (неофицијално име Марс колонијален транспортер), товарен брод верзија МЦТ состав, кој супер-тешка ракета BFR. Ова е компанијата SpaceX & ldquo; меѓупланетарна транспортен систем & ldquo; и & ldquo; Сатурн V […]

Научниците откриле дека Меркур има чести тектонски активности

површината на Месечината постојат некои вина произведени scarps се должи на намалување на Месечината, што не е голема вина гепам возраст, во непосредна близина на новооткриената вина scarps на површината мала големина на Меркур. Според странските медиуми извештаи, НАСА Меркур Површинска Фотографирано Messenger летала покажа дека површината на Меркур, најверојатно, ќе продолжи да се намалува. […]

Археолозите пронашле остатоци од римско време кинескиот народ во Лондон

најде научниците две области може да дојде од Кина британски “Индепендент” објави дека археолозите пронашле во гробиштата во Лондон открија два древни остатоци најверојатно потекнува од Кина регионот и понатаму е откриен во Лондон, ова откритие може да ние сме биле на субверзија на Римската империја и британскиот главен град претпоставки. тим од археолози и […]