Мак медицински советник кој се разговараше за невронски мрежи план

повреди на мозокот претставуваат закана за здравјето професионален фудбалер. Извор: Reuters Во одговор на непочитување на здравјето и безбедноста на спортистите надвор од наводите на САД Националната Фудбалска Лига (NFL) ангажираше Елизабета & ldquo; Betsy & ldquo; Nabel беше прв здравјето на лигата и медицински консултант. За нови работни места, изјави таа за “Бостон Глоуб” […]

Американските научници создаде првиот дел од картата “земјата на ризик”

соларни бури не само што ќе предизвика аурори, да ја наруши мрежа ќе произведува пренапони. (Извор: vichie81 / iStockphoto) Кога ќе се случи прекин на електричната енергија, причината е обично регионални: ураган или мраз бура југоисточно од североисточниот дел на САД. Сега, една нова студија покажува дека Среден Запад има свој уникатен вид на бура […]

Сонце или во 200 години по ” убие” на Земјата

Според рускиот & ldquo; Vistanews & ldquo; Вести 9 UNM Clothing 20 Мај 2007 година, Европскиот универзитетски институт, велат научниците, сонцето ќе биде во следните неколку стотици години, Земјата & ldquo; загинаа & ldquo;. научниците, иднината на соларната енергија може да се исцрпени, а потоа тоа ќе сите небесни тела поблиску до себе. Земјата во […]

Кинеските научници за прв пат да се постигне квантна телепортација

Пекинг септември 20 електрични квантна телепортација е важен начин да се комуницира трансфер на квантните состојби, едноставно, тоа е квантната информации кодирани во фотони пренесува од оддалечена локација на друга локација. Неодамна, на Универзитетот за наука и технологија на Кина Пан Jianwei, Џанг Qiang и други релевантни единици и Cigars brand соработка во Hefei Митрополитот […]

Научници со големи пребарување Hadron Collider докази за постоењето на филмот вселената

Научниците се со Големиот хадронски судирач на честички од кои бараат дополнителни ширина Според британски “Дејли Експрес” објави дека научниците се свртуваат кон Large Hadron Collider (LHC) доказите за постоењето на филмот универзумот. Филм универзумот теорија, серија од две-димензионални вселената, можеби растојанието ние сме многу блиски, и тие можат да бидат достапни, може дури и […]

Научниците во центарот на активни галаксии откриени два симетрични авиони

најновите набљудувања покажуваат дека во центарот на галаксијата NGC 1052 регион тесно, постојат два симетрични авиони. Според физика веб-сајт објави дека во моментов, на меѓународен тим на астрономи на супермасивна црна дупка во близина на магнетно поле се мери со радио телескопот милиметарски бран, активна галаксија NGC 1052 опсервација дека постојат два центри во близина […]

Хабл длабоко истражување на вселената во темнината на lenticular галаксии извор на светлина

Како што е прикажано на Сл cigarettes Sale, која е леќа галаксијата Хабл Напредно камера за податоци Студиите направени PGC 83677, физика веб-сајт објави дека, во моментов, напредна камера на вселенскиот телескоп Хабл за истражувања (ACS) да се пука на галаксијата леќа PGC 83.677 овој тип на галаксијата е меѓу обичните елиптични галаксии и спирални […]

НАСА, астероидот мисија да се процени алтернативи и длабока простор живеалиште

, бидејќи на трошоците, на Конгресот што технички и научни цели UNM Clothing астероид пренасочување вклучени во проектот може да не се целосно реализирани Според странските медиуми извештаи, НАСА Овластување Законот во 2016 година на транзиција инициран од страна на Сенатот трговија комитет Поткомитетот на просторот, намена во решавање на некои проблеми во политиката. 15 […]

Новите истражувања покажуваат дека постои мистериозна гигант глечер Плутон

Плутон клима, едно ново истражување има посебен и постојано променлива исклучување на дисплејот, на површината на Плутон, постои огромен глечер, на 4 километри длабочина, ширина од 1.000 км. Според британски Daily Mail објави дека Плутон има посебен и климатските промени, површина покриена со мраз азот, метан мраз, па дури и голем глечер. Во моментов, на […]

Научниците егзопланета орбитира миграција мистерија

Научниците открија планета 10 милиони години или помалку, на ѕвезди околу патеката, без разлика дали планети слични на Јупитер, или џиновски планети, не може да има доволно време во текот на еден бавен процес Според странските медиуми, многу познат оддел надвор од орбитите на планетите се многу блиску до нивната матична ѕвезда, орбиталниот радиус од […]